Dom, który zbudował Jack

WDK w RCK: 2 x …A BYWA OKRUTNIE
Oryginalny tytuł:
The House That Jack Built
Rodzaj filmu:
Rok produkcji:
2018
Produkcja:
Dania, Francja, Niemcy, Szwecja
Czas trwania:
155 min.
Reżyseria:
Lars von Trier
Występują:
Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thruman, Siobhan Fallon Hogan
Wersja:
napisy
Bilet:
15 zł
Data seansu
21 lutego 2019, godz. 18:00

Dom, który zbudował Jack

FILM TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH

„Dom, który zbudował Jack” to podszyte czarnym humorem, długo oczekiwane dzieło Larsa von Triera, reżysera „Nimfomanki”, „Antychrysta” i „Melancholii”. W rolach głównych Matt Dillon, Uma Thurman, Riley Keough oraz Bruno Ganz.
Tytułowy Jack to nowa postać w popkulturowym klanie psychopatów, obok Kuby Rozpruwacza, Dextera czy Hannibala Lectera. Mistrz światowego kina pokazuje kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy, piekielnie inteligentnego perfekcjonisty, pełnego sprzeczności, słabości i drobnych natręctw. Jack jest estetą, wielbicielem malarstwa, architektury, poezji i wycieczek na łono natury. Zabójca patrzy na swoje zbrodnie jak na mroczne dzieła sztuki. Jaki kształt nada swojej zbrodni doskonałej?
Trier nakręcił wiele filmów o dobrych kobietach („Przełamując fale”, „Tańcząc w ciemnościach”). Tym razem postanowił opowiedzieć o złym mężczyźnie, sięgając po motywy z malarstwa Francisa Bacona, poezję Williama Blake’a i muzykę wybitnego pianisty Glenna Goulda. Poprzez postać mrocznego estety Lars von Trier obśmiewa społeczną hipokryzję i demaskuje mechanizmy politycznej poprawności. „Dom, który zbudował Jack” to prowokacyjne, śmiałe, pełne wizualnych pomysłów kino poszukujące odpowiedzi na pytanie o naturę dobra i zła.