Grand Off

Rodzaj filmu:
Rok produkcji:
2019
Wersja:
napisy
Bilet:
5 zł
Data seansu
3 marca 2020, godz. 18:00

Grand Off

NAJLEPSZE NIEZALEŻNE KRÓTKIE FILMY ŚWIATA 2019
Pokaz filmów nagrodzonych

Morale
najlepszy scenariusz

Niemcy, reż. Lukas Nathrath (13 min.)
Mara bierze udział w intensywnym szkoleniu niemieckich sił zbrojnych. Gdy inny żołnierz, Weber, upokarza ją przy członkach oddziału, Mara postanawia bronić się, nawet za cenę przekroczenia wyznawanych zasad.

Przeniesienie
najlepsza reżyseria

Rosja, reż. Evgeniy Shemanov (28 min.)
Rodzice jako jedyni zawsze na nas czekają i zawsze są gotowi przebaczać. Dopóki żyją, chcą nas widywać. Ale przychodzi czas, kiedy jedyne co możemy zrobić dla tych, których kochaliśmy, to pielęgnować pamięć o nich.

Wstań
najlepsze zdjęcia

Francja, reż. Pierre Le Gall, Sarah Malléon (19 min.)
Ośmioletni Joseph nie może się pogodzić z wyjazdem starszego brata na kontynent. Pod wpływem ludowych opowieści dziadka, sądzi, iż Lentikri, starożytny martynikański potwór, grasuje w pobliżu domu, żeby zaatakować jego bliskich. Decyduje się na konfrontację.

Punkt bifurkacji
najlepszy montaż

Rosja, reż. Leonid Gardash (20 min.)
Często nie jesteśmy świadomi, że nasze działania przynoszą zaskakujące, a nawet katastrofalne skutki. Punkt bifurkacji, według teorii chaosu, to moment, gdzie najmniejsza zmiana układu może prowadzić do znacznych zmian w jego stabilności. W codziennym życiu, jest to chwila, która może na zawsze zmienić nasz los. Kumplowski żart staje się dla dwudziestoletniego Artema i doświadczonego policjanta ich własnym „punktem bifurkacji”.

Franka
najlepsza scenografia

Białoruś, reż. Mitry Semenov – Aleynikow (29 min.)
Białoruś, rok 1943. Ranny żołnierz niemiecki przychodzi do gospodarstwa, w którym mieszkają doświadczone przez wojnę kobiety. Przestraszone, prawie go zabijają, jednak w odruchu litości, zabierają go do domu. Czy będą w stanie żyć z wrogiem?

Przepustka
najlepsza aktorka

Austria, reż. Martin Winter, aktorka: Anna Suk (35 min.)
Kathy to dwudziestopięcioletnia osadzona, która dostaje przepustkę z okazji urodzin synka. Opuszcza wiedeńskie więzienie, aby odwiedzić go w mieszkaniu swojej matki. Kobieta nie radzi sobie z życiem, zaniedbując wnuka. Ten dzień staje się dla Kathy wyzwaniem. Zanim wróci wieczorem do więzienia, musi znaleźć dziecku nowy dom, konfrontując się z przeszłością. Prowadzi wyścig z czasem, zmagając się jednocześnie z własnymi potrzebami.

Portrecista
najlepszy aktor

Luksemburg, reż. Cyrus Neshvad, aktor: Albert Delpy (16 min.)
Mężczyzna na skraju depresji dostaje wiadomość o śmiertelnej chorobie wnuczki. Syn prosi go o opiekę nad nią. Dziadek nawiązuje relację z dziewczynką poprzez sztukę, co wprowadza trochę światła do ich życia.

Archanioł
najlepsza fabuła

Meksyk, reż. Ángeles Cruz (18 min.)
Archanioł to pięćdziesięcioletni rolnik, który traci wzrok. Zanim całkiem pogrąży się w ciemności, musi znaleźć opiekę dla Patrocinii, starszej kobiety z wioski, która ma tylko jego.

Piekło
najlepszy dokument

Hiszpania, Sierra Leone, reż. Raúl de la Fuente (20 min.)
Chennu popełnij pierwsze przestępstwo w wieku piętnastu lat. Żył wtedy na ulicy. Trafił do piekła- więzienia na Pademba Road we Freetown. Rządzi tam Sillah. Jest to straszne miejsce. Chennu wyszedł po czterech latach. Teraz wraca tam ponownie.

Wir
najlepsza animacja

Francja, reż. Thomas Lagana (6 min.)
Podróżny zasypia w pociągu w drodze do domu. Gdy budzi się, zauważa, że jest sam. Postanawia sprawdzić, co się stało.

Techno
najlepszy film polski

Polska, reż. Tadeusz Łysiak (24 min.)
Sześćdziesięcioletni rolnik, Ryszard, zajmuje się chorą na Alzheimera żoną. Młoda dziewczyna z dużego miasta, którą spotyka przypadkiem, wprowadza go w świat muzyki techno. Chociaż na chwilę może zapomnieć o ogromnej odpowiedzialności, którą dźwiga na swoich barkach.