Siłaczki

Kobiecy Wieczór Filmowy
Rodzaj filmu:
Rok produkcji:
2018
Produkcja:
Polska
Czas trwania:
75 min.
Reżyseria:
Marta Dzido, Piotr Śliwowski
Występują:
Maria Seweryn, Marta Ojrzynska, Klara Bielawka
Bilet:
15 zł
Data seansu
3 grudnia 2018, godz. 18:00

Siłaczki

POKAZ PRZEDPREMIEROWY

To pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet.
Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski – twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu „Solidarność według kobiet”.
„Siłaczki” to opowieść o naszych prababkach, dzięki którym kobiety mają dziś prawo głosu . Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.
Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana – nie bez powodu – papieżycą feminizmu.
Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument „Siłaczki”.

Po projekcji: spotkanie z twórcami filmu.